תקציר:
את פריאל הכרתי איי שם בשלבי המיקס של האלבום השני של Distorted Harmony. בדיוק גמרתי את ההפקה של השירים והתחלנו בחיפושים אחר טכנאי מיקס. פריאל הוא אחד המפיקים/טכנאי מיקס המוכשרים שיצאו מפה בשנים האחרונות ברוק ובמטאל – והוא מותק של בן אדם; אז החלטתי להזמין אותו כאורח הראשון ולענות לי (ולכם) על מספר שאלות בתחום ההפקה, הקלטה, עריכה, סאונד ומיקס.

1. היי מן, ספר לנו קצת עליך?

שלום, אני פריאל חורש, מתופף וטכנאי סאונד במקצועי, כיום מנגן בשתי להקות, Walkways, Zoo Harmonics. למדתי כשנה סאונד בבית ספר לסאונד ״יואב גרא״, ואני בתחום מאז 2007. אני מתעסק לרוב במיקס והפקת אמנים. במהלך הקריירה שלי הייתה לי הזכות לעבוד וללמוד ממפיקים בעלי שם עולמי כמו Garth Richardson, John Goodmanson ולהיות מוערב בעשרות פרוייקטים מוזיקליים, רובם ברוק ומטאל.

2. מה הדבר הראשון שאתה עושה כשאתה מתחיל לעבוד עם אומן ומדוע?

הדבר הראשון שאני עושה זה לרוב להקשיב לדמואים, המטרה שלי תהיה להבין באיזה מצב הלהקה נמצאת, מהן היכולות הטכניות של הלהקה, במה הם צריכים הכוונה, מה רמת הנגינה וכו. משם אני רוקם תוכנית עבודה שתתאים לצרכים של האומן.

3. מתי, למה ואיך לדעתך צריך מפיק להתערב בעיבוד השיר(ים)?

זה משתנה מהפקה להפקה. יש להקות שצריכות יותר הכוונה בנושאים כמו עיבוד, מבנה ואפילו לחן, ויש כאלו שפשוט יודעים מה הם עושים ורק מחפשים מישהו שיגרום להכל לקרות. השיקול אם להתערב בעיבוד השירים מאוד תלוי גם במידת הפתיחות של האומן/הרכב, לרוב זה נושא רגיש וחלק מהעבודה שלי כמפיק היא לנסות ״להכנס לראש״ של האומן ולהתאים את עצמי אליו ולא ההפך.

4. מתי מבחינתך הזמן הנכון לבחור סאונד רית׳ם סקשן? טרום או פוסט הקלטה?

בהפקות שלי אני אתחיל לעבוד על הסאונד רית׳ם סקשן ברגע שסיימתי להקליט כלי ראשון אפילו רק תופים. אם אני עובד עם להקה שכבר ביססה לעצמה סאונד יחודי יהיה לי הרבה יותר קל לגרום להכל לקרות ובכלל, אני מאמין שאומן או להקה שפיתחה סאונד משל עצמה זה דבר שקשה למצוא היום. הרבה פעמים אני מקבל מיקסים עם ערוצי DI וערוץ תופים מידי או תופים שהוקלטו בצורה חובבנית ולמעשה אני צריך להחליט מה יהיה הסאונד של הלהקה. מקרים כאלו קורים יותר בהפקות ביתיות.

5. כיצד אתה מתכונן להקלטות?

בעיקר לומד את השירים והתפקידים של כל כלי וחשוב מכך –  אני לומד את את האופי והיכולות של האומן ומתאים את תהליך ההקלטה על פי אלו. לעיתים נדירות מגיעים לחדר ההקלטות מה שנקרא Accomplished Musicians ובמקרים כאלו עיקר התפקיד שלי הוא ״להתעלל״ בהם ולדחוף אותם לקצה גבול היכולת או הכשרון, שם באמת דברים מעניינים קורים.

6. מה הדבר (או שניים) החשוב ביותר בהקלטות מבחינתך?

הדבר החשוב ביותר בהקלטות מבחינתי זה שהאומן יהיה מחובר רגשית ליצירה שהוא מקליט באותו הרגע, מעבר לזה שיהיה פתוח לשינויים. מהצד שלי הדבר הכי חשוב זה שהכל יעבוד פיקס ברמה הטכנית.

7. כיצד אתה עורך? מה הסטאפ שלך? למה אתה מקשיב?

עריכות אצלי זה רק כשאני שומע שצריך וזה מאוד תלוי הפקה. ישנם מקרים שאין דרך להתחמק וצריך לערוך הכל, במקרים אחרים אני עורך רק חלק. המחשבה שלי בנושא היא כזאת – סיימתי להקליט תופים, אני אקשיב לטייק פעמיים. פעם ראשונה עם קליק ואסמן לעצמי נקודות עם בעיה ואתקן. בשניה אקשיב בלי קליק ואוודה שהכל באמת זורם בטבעיות. בשלב זה גם אחליף מכות שלא יצאו טוב אם צריך. מרגע שהתופים עומדים, אשתמש מעט מאוד בקליק ולרוב אקליט את שאר הכלים עד שישבו על התופים. אני באופן אישי מעדיף לעשות פאנצ׳ים ולדייק מאשר להקליט הכל ואז לשבת ולערוך.

8. אז הקלטנו וערכנו – מה השלב הבא?

השלב הבא יהיה להכין את הפרוייקט למיקס; תקיות, גרופים, שמות – הכל צריך להיות מסודר, ולהתחיל לעבוד.

9. אתה מפיק ואז ממקסס, או ממקסס ומפיק בו-זמנית, למה?

בגדול אני עדיין חוקר את הנושא הזה, הידע שלי במיקסינג בעיקר עוזר לי לאתר בעיות טכניות כבר בשלב ההקלטה. מכיוון שאני בא מתחום המיקס, הרבה פעמים כשאני מפיק אני כבר חושב על המיקס ומרכיב את ״הפאזל״ בצורה שאני יודע שתעבוד, כך משסיימתי להקליט ולערוך אני יודע עם מה אני הולך להתמודד במיקס. מה שכן, אני משתדל לקחת הפסקה קטנה בין ההקלטות לשלב המיקס כדי לתת לאוזניים זמן מנוחה.

10. תאר לנו בקצרה כיצד אתה ניגש למיקס

אני מתתחיל מלהקשיב לראף מיקס שהלהקה שלחה, ומתחיל להחליט כבר מההאזנה ראשונה מה עובד יותר ומה פחות ולאיזה כיוון אקח את המיקס בכללי. לאחר מכן אתחיל לעבוד. אני אוהב להתחיל מהתופים, ומשם בס, גיטרות ובסוף שירה, הסדר עלול להשתנות לעיתים, אבל בגדול זה מה שאני עושה.

11. מה מבחינתך הדבר הכי חשוב שהאומן צריך לדעת כדי שתוכל למקסס את השיר שלו בצורה הכי טובה.

הרבה פעמים מגיעים אלי פרוייקטים שכבר עברו אצל טכנאי מיקס לפני, הלהקה מתקשרת,  ״עשינו מיקס פה ושם ואנחנו לא מרוצים״. זה קורה גם לי כאומן שמקבל שירות כזה. ההמלצה שלי ללהקות שמחפשות מפיק או טכנאי מיקס היא להקשיב לעבודות שלהם קודם לכן ולוודא שהוא אכן הבנאדם המתאים לעבודה וכשמדובר במפיק אז גם ובעיקר ברמה האישית ולא רק הטכנית. עוד דבר שחשוב לדעת שלא תמיד מפיק או טכנאי הקלטות בהכרח יודע למקסס. אני תמיד אוהב לבדוק קרדיטים של להקות שאני אוהב כדי לקבל תמונה של מי עשה מה.

12. מתי מבחינתך המיקס גמור או במילים אחרות – מתי תרגיש בנוח לשלוח את המיקס ללקוח?

אני אוהב לשלוח מיקס כאשר מבחינתי יש הבדל משמעותי בינו לבין הראף מיקס, ושהוא מבחינתי לפחות – מוכן לראות אור. כמובן שבמציאות הרבה פעמים ההערות שאני מקבל חזרה מהאמן הן טובות ועוזרות לי להתייחס למקומות שאולי פספסתי. כשאני מקבל הערות בסגנון תרים את השירה כאן תנמיך את הסולו שם …אני יודע שאני בכיוון הנכון.

14. טכניקה ״סודית״ שתרצה לשתף?

טכניקת מיקס שאשמח לשתף… שיכפול ערוצים, זאת טכניקה שלמדתי בין השאר גם ממך יואב 🙂 לדוגמא לקחת ערוץ שירה ולשכפל אותו כמה פעמים ולעשות פרוסס אחר על כל ערוץ, דיסטורשן, קורוס, דיליי, ריברב,הרמונייזר, ולשלב הכל סביב השירה המרכזית. התוצאה תהיה יותר טובה ככה מאשר לנסות להוציא הכל מערוץ אחד.

15. ספר לנו קצת על מקורות ההשראה שלך

מפיקים וטכנאים מהעולם שמהווים בשבילי השראה: Andy Wallace – אולי הטכנאי מיקס שהכי השפיע עלי. זה היה מבהיל לגלות על כמה אלבומים שהם אבני דרך מוזקליים בשבילי הוא חתום. Nigel Godrich – בקלות אחד מהמפיקים המעניינים והחדשניים בתחום. בכל מה שהוא נוגע יש אותנטיות ועומק. Rich Coasty – אחד מהמפיקים המעניינים שיש. ביחוד בתחום שבין אינדי לפאנק רוק. Garh Richardson – את גארת׳ פגשתי בקנדה ב-2014 ובעקבות המפגש הזה עבדנו על אלבום של הלקה שלי Zoo Harmonics וממנו למדתי המון על סטנדרטים גבוהים של הפקה עיבוד וגם וחשוב לא פחות איך להנות מהתהליך. עוד השראה גדולה עבורי היה Jerry Finn זכרונו לברכה. יש עוד המון שעולים לי לראש, אבל זה לא יגמר 🙂

16. בשביל הכיף, מה אנחנו יכולים למצוא מתנגן אצלך באוטו?

אני מקשיב להמון מוזיקה כדי לקבל השראה ורעיונות, עם הזמן כמוזיקאי וטכנאי סאונד זה הופך להיות יותר ויותר קשה למצוא פנאי להקשיב למוזיקה, והזמן הכי טוב לזה בדרך כלל יהיה בטורים ונסיעות, אבל בגדול אני אשמע כל מה שטוב, לא משנה הסגנון. זה יכול להיות מטאל ג׳אז או מוזיקה הודית קלאסית, אם זה טוב – אקשיב. בנגן שלי בטח תוכל למצוא את השמות הבאים: Biffy Clyro, Beck, Frank Turner, Mew, Black Peaks,Foo Fighters, Korn.

17. לסיכום, מה המסר החשוב ביותר שהיית רוצה להעביר ללהקות/אומנים מתחילים?

המסר שהייתי רוצה להעביר או יותר נכון לאתגר אומנים שמתחילים להקליט הוא לנסות ליצוק את ההפקה אל תוך השיר כבר בשלב הפרה-פרודקשן. להגיע הכי קרוב שאפשר לתוצאה הסופית שאתם מחפשים. להתחייב ולהיות החלטיים, לא לבוא בגישה של ״נתקן את זה במיקס״.

את פריאל תוכלו למצוא בעמוד הפייסבוק שלו – Priel Rafael Horesh Mix

תודה לכולם – ואם אהבתם, אנא שתפו.
יואב אפרון

This post is also available in: heHebrew