תקציר:

את אלרם סוף סוף הכרתי רשמית כשפניתי אליו לפני קצת יותר מחודש לראיון הזה – אבל את עבודותיו כמפיק (כמו כולם) אני מכיר כבר שנים. אלרם אחד המפיקים והטכנאים המנוסים (פריום, שירן, שיבר ועוד הרבה) – ואחלה של בן אדם.

1. היי מן, ספר לנו עליך.

שמי אלרם בוקסר, בן 32 מקרית ביאליק (פרבר של חיפה).
פועלי העיקר הוא מוסיקה. אני מנגן על גיטרה, מלחין, מפיק, טכנאי הקלטות וסאונד רוב חיי, ונמשך למוסיקה קיצונית בעיקר (רוק/מטאל). אני מנגן (בעיקר גיטרה חשמלית בהופעות), מקליט, ממקסס ומפיק פעיל בלהקות: ‘פריום’ ו’שירן’. בנוסף אני כרגע גם מנגן גיטרה בס בלהקה ‘שיבר’.

את הגיטרה הראשונה שלי קיבלתי בגיל 5 מאחי, גיטרה קלאסית פשוטה, שהיתה לשירותי עד גיל יחסית לא מאוחר. למדתי לנגן בעצמי, בעיקר, וכך גם למדתי לעבוד על קיובייס, סאונד והפקה. ההתעסקות בסביבת “אולפן” התחילה אצלי בגיל 14 עם אחי הגדול, שגיב, והרכב הטראנס שלו (שבו גם ניגנתי, אם באלבומים או הופעות מזדמנות בארץ ובחו”ל) ‘דארק סוהו’ באנגליה. עם חזרתו של אחי לארץ, הוא חשף אותי לקיובייס והפקה ומיד התאהבתי.

2. מה הדבר החשוב ביותר מבחינתך לפני שמתחילים לעבוד על סינגל/אלבום. ברמה הפרקטית/טכנית והאישית.

אני חושב שאין משהו שחשוב יותר או פחות. בסופו של דבר, אם רוצים “מוצר” איכותי, כל השלבים חשובים באותה מידה. לדעתי גם להתנסות כל פעם בגישה אחרת לשיר\טראק\אלבום, יכולה להניב תוצאות מפתיעות מאד! אני מיישם את הגישה הזו לכל דבר במוסיקה. ככל שיש פחות חוקים, המעוף גודל.

3. תאר לנו את תהליך טרום ההפקה (Production Pre) שלך. הדרישות, הציפיות וההכנות שלך טרום הקלטות ואם אפשר, כיצד זה מתבטא גם אצלכם בפריום.

בגדול, דמואים! כמה שיותר להקליט ולנסות לפני שנכנסים להקלטה. אבל אין חוקים…
כמו שרשמתי קודם, אני תמיד משתדל לגשת לכל תהליך בצורה שונה, כל שיר הוא אינדיבידואל ולכל קטע מתאימה גישה כזו או אחרת. את האי פי הראשון של פריום ‘The New Law’ הפקתי בישיבה עם הלהקה בחזרות (זה היה לפני שהצטרפתי ללהקה, הייתי מפיק בלבד) ובאולפן בהקלטת דמואים. את רוב המוסיקה שהוגשה לי שינינו כבר בתהליך טרום ההפקה מפני שהלהקה היתה עוד צעירה וחסרת ניסיון.
באלבום השני של פריום ‘Reflections’ , כבר הייתי חלק מההרכב ומהכתיבה. באלבום הזה, התחלנו לכתוב שירים כסינגלים, ובאיזה שלב הבנתי שהאלבום הזה צריך נושא ומשם החל תהליך הקדם הפקה. הגישה לאבום הזה היתה שונה מהאיפי, בכך שרצינו סאונד מאד טבעי, חי, דינמי ויחסית לא מודרני שיתאים לאוירה של האלבום. (לדוגמא, לא השתמשתי בטריגרים על התופים, אלא השארתי אותם אקוסטים 100 אחוז). תהליך טרום ההפקה היה פשוט מאד וכלל ישיבה וכתיבה באולפן, רוב הפעמים יחד, כל ההרכב. בסיסו של האלבום השני ‘Behind The Black Eyes’ כתבתי והקלטתי כדמו בשנת 2008, בזמן שעבדתי עם פריום על האי פי הראשון. כשהחלטנו לקחת את הדמואים ולהפיק אותם, התהליך טרום הפקתי היה עבודה אינטנסיבית על הנגינה של האלבום בחזרות כדי לתת להקלטה, כמו באלבום הקודם, פן חי ודינמי יותר.

4. כמפיק, כיצד אתה מתכונן ומכין את הלהקה להקלטות?

כשאני מגיע ללהקה בפעם הראשונה, חשוב לי לדעת איך הם נשמעים לייב. אם בחזרה או הופעה. חשוב מאד לדעת מה מצב הנגנים ולהאיר למי שצריך איזה שיעור, שניים אצל מורה, או אפילו איזה טיפ קטן שיכול לשפר או לעזור… לא התבייש! הרבה פעם קרה שהפסקתי סשן של הקלטות כי הנגנים לא הצליחו להקליט טייק טוב בגלל רמת נגינה נמוכה.. והתעקשתי לקחת הפסקה של כמה שבועות (ואפילו חודשים) כדי שיתאמנו, כי אחרת לא ממשיכים להקליט.

5. חזון (Vision) סאונד והפקה. מתי הזמן המתאים לשבת על סאונד לאלבום ומדוע?

זה מאד חשוב כמפיק לדעת לשמוע (או לדמיין) סאונד מתאים. ולדעתי זה מאד תלוי בהפקה וביכולת של המפיק לזהות פוטנציאל של סאונד. תמיד טוב לקבוע פויינטרים לסאונד כמה שיותר מוקדם… אבל אין לזה הרבה חשיבות, לדעתי, עד שמגיעים להקלטות עצמן.

6. מה הדבר(ים) הכי חשוב בהקלטות מבחינתך?

הנגנים! אם הנגן לא מבצע את הקטע טוב.. אין שום דבר שיוכל לעזור לזה. כן, היום אפשר לתקן הרבה דברים בקיובייס… יצאות מקצב… זיופים… אבל אי אפשר לתקן FEEL של נגן… SOUL של זמר! זה פשוט לא יקרה.

7. סאונד תופים זה אולי הדבר החשוב ביותר בהפקות רוק ומטאל (בעיקר מטאל). תאר לנו את הסטאפ האידיאלי/מושלם שלך להקלטות תופים ומדוע.

כמה שפחות תופים, כמה שיותר מקרופונים! וכמובן שפרה אמפים אגרסיבים כמו ניב 1073 יכולים לעשות הבדל גדול מאד על הסנייר והקיק. זליגות במקרופונים הקרובים על המערכת, יכולות לגמור הקלטה של תופים! (בעיקר במוסיקה כמו מטאל שבה מנגנים 300 תוים בדקה ולמערכת תופים 2 קיקים, 4 סניירים, 16 טאמים, 65 מצילות והכל חייב ליהיות אחד על השני! זו הסיבה העיקרית מפיקי מטאל משתמשים בטריגרים.) הכי חשוב לי שהסאונד של התופים יהיה אגרסיבי אגרסיבי אגרסיבי!! הורג אותי אלבומים שהתופים נשמעים קטנים וחסרי אנרגיה.

8. תופים לייב או סמפלים (או שניהם)?

תלוי בסיטואציה ובהפקה. יש מוסיקה שדורשת סמפלים… יש מוסיקה שלא. יש הקלטות שחייבות סמפלים בגלל הקלטה לא טובה…

9. סאונד רית׳ם סקשן. תאר לנו איך ומתי כמפיק, אתה יושב על הסאונד המושלם לשיר/אלבום.

פףףףףף…. כמפיק הסאונד אף פעם לא מושלם…. חחחח!

10. מה דעתך על ריאמפינג והאם זה אחד השיקולים שלך כשאתה ניגש להפיק.

יכול להבין את היתרונות שבזה… לא נשמע לי כמו משהו שאעשה… אני מעדיף להקליט את המגבר לייב.

11. שתף איתנו איזה טיפ או שניים להקלטה מקצועית, נכונה וטובה ואם אפשר, איזו מילה קטנה על עריכות

הטיפ היחיד שאני יכול לתת זה להתנסות… אל תעשו משהו בגלל ש-שמעון אמר! תנסו.. תבדקו ותתנסו בעצמכם.

12. אתה מפיק ואז ממקסס, או ממקסס ומפיק בו-זמנית, למה?

אני ממקסס בזמן שאני מפיק כדי לדעת שהמיקס מתפתח בכיוון שהחזון שלי רוצה.

13. תאר לנו כיצד אתה ניגש למיקס, מה הדבר הראשון שאתה עובד עליו? תופים תחילה? גיטרות? שירה?

בדרך כלל אני מתחיל מהקיק. בעיקר כשזה מטאל! חייב שהוא יהיה עוצמתי קודם! חחח

14. מה מבחינתך הדבר הכי חשוב שהאומן צריך לדעת כדי שתוכל למקסס את השיר שלו בצורה הכי טובה.

צריך לדעת לתת רפרנסים נכונים. כמה שיותר השוואות למה שאתם רוצים, ככה יותר טוב. כמובן שלקחת בחשבון שהרבה מהמיקס תלוי באיכות ההקלטה.

15. מה הכלי/ציוד (אנאלוגי או דיגיטלי) הכי אהוב עליך?

וואו… כמו לבחור ילד אהוב… אמממממממממממ אני חושב שהמגבר גיטרה שלי המסה בוגי רקטיפייר… וגם ה-1073 שלי… וה-LA-610… וגם הסטריפ של SSL שלי…

16. טכניקה ״סודית״ שתרצה לשתף?

להעביר את כל התופים דרך 1073, כשאתה דוחף את הפרה אמפ ככה שבדיוק יתן את הדיסטורציה המדהימה הזו שלו וינפח את התופים כמו בטטה!!!!

17. לסיכום, מה המסר החשוב ביותר שהיית רוצה להעביר ללהקות/אומנים מתחילים?

להתאמן להתאמן להתאמן!!

תודה לבוקסר על הראיון האמנם קצר – אך החד והקולע ותודה לכם על שקראתם

ואם אהבתם – אנא שתפו

This post is also available in: heHebrew