תקציר:

יצא לי לאחרונה להקשיב לאלבום השני של הלהקה שלי Distorted Harmony ולהתבאס מהמיקס והסאונד שעשינו איי שם בשלהי 2014. על המיקס היינו פריאל חורש, יונתן ברק ואנוכי. כבר כמה חודשים שאני מתכנן למקסס את האלבום מחדש אך לצערי נהרס לי כונן הגיבויים. למזלי, הכונן של פריאל נשאר שלם ובריא – וזכיתי ב״הזדמנות שניה״.

הרעיון בסדרת המאמרים הזו יהיה לקחת את אותה הפקה בת שנתיים וחצי, לשפצר ולתקן וכמובן – לעשות אותה ״מודרנית״ ועדכנית כיאה ל-2016/7.

הקורבן שלנו לחלק א׳ הינו Children Of Red, הרצועה השניה באלבום ואחד השירים האהובים עליי ביותר מתוכו. זה השיר ה״כבד״ של האלבום, מחאתי וצועק.

2014.

תחילה, בואו נקשיב לגרסה המקורית כפי שיצאה במקור בסוף יולי 2014, היות והיא קריטית להמשך הדרך והעבודה שלנו.

הרבה דברים מבאסים אותי במיקס המקורי; אין בס, התופים משעממים, המיקס לא זז במיוחד (סטטי) ועוד כמה וכמה דברים שהייתי מתקן עד רמת הבאלאנס אז בואו נעבור לחלק הבא ונקשיב לערוצים RAW כמו שהם הוקלטו.

אם קראתם חלק מהמאמרים הקודמים שלי בטח שמתם לב שאני חוזר ומציין – אני תמיד (תמיד) שולח למיקס את הערוצים מופקים ומודפסים ולא משאיר לטכנאי מיקס הרבה מקום למשחק. ב- 2014, כשעבדתי על האלבום, עוד לא עשיתי כך – אפשר אפילו להגדיל ולהגיד שאחרי שגמרתי לעבוד על האלבום, אז נפל לי האסימון שאני ורק אני אחליט מה ואיך ישמעו ויופקו הערוצים.

רית׳ם סקשן | RAW.

את התופים הקליט יונתן ברק (הגאון, שליט״א) באולפני סוניק (מצלול). עשינו הקמה בבוקר אם אני לא טועה והתחלנו להקליט מיד אחרי. אחת השטויות הכי גדולות שעשינו היתה להקליט את הבס ביחד עם התופים. על פניו, ככה זה צריך להיות וככה בס תופים יהיו עם הכי הרבה וייב (אחד עם השני) – אבל, אנחנו במטאל והכל חייב להיות סופר טייט – ובדיעבד, העריכות היו קשות מדיי ומיותרות אם היינו מקליטים אותם בנפרד (וזה לא אומר כלום על איגי ויוגב, שניהם חיות).

את הגיטרות הקלטנו כמובן בסשן נפרד עם Mesa Dual Rectifier ואם אני זוכר נכון Marshall 4×12, לא זוכר את המקרופונים אבל כמובן שאחד מהם היה 57 ולדעתי השני היה ריבון כלשהו. בכל אופן, לצערי אין לי את ה- DI. כלומר, הלוואי ויכולתי לעשות ריאמפינג (מחדש) לגיטרות היות והן אממ… לא הוייב שלי היום – אבל זה מה יש. את הסאונד שאתם שומעים יצרתי משילוב של המסה (לייב) ושני מדמי מגברים. בזמנו מה שהתאים לי היה EZMix (מעט ממש) ובעיקר bx_RockRack. כמובן שלא אגע באף אחד מהם היום, אבל שנתיים וחצי… לא אשמתי 😉

*העיבוד היחיד שעשיתי לתופים היה להוסיף דגימות של הסנר המקורי (תמיד תדגמו את הסנר שהקלטתם, תמיד! אל תהיו עצלנים, זה מציל חיים!) לסנר החיי. זה לא תמיד עובד (בעיקר בעיות פאזה) אבל למזלי ושמחתי זה עבד וככה הקטנתי משמעותית את ה- Bleed של ההייהט והמצילות, למרות שהסטאפ של יוגב (בזמנו) והמייקינג של יונה היו מצויינים ככה שלא היתה הרבה זליגה גם כך.

** במקור שלחתי למיקס עוד שני ערוצי בס (Hvy ו- Sans). אני דיי בטוח שהקלטנו את ה- Sans וזה לא ריאמפינג שלי, אבל עם כל הכבוד, איכסה (חיחי) אז החלטתי להעיף אותם ולהשאר רק עם ה- DI.

רית׳ם סקשן (RAW)

תופים

בס וגיטרות

2016 | תופים.

קיק.

האומפף (oomph) של הרית׳ם סקשן. דבר ראשון שעשיתי הוא לבחור מבין השניים את המקרופון הראשי שלי. לאחר מכן – העשרתי את הבס של ה- Sub Kick וסיכמתי את שלושת הערוצים לאחד איתו אעבד (Process) את הקיק. בחרתי לא להחליף את הקיק בשיר הזה אבל כן To Augment (להעשיר) עם סמפל. היחס הוא 60/40 לטובת הקיק המקורי. שימו לב – אני אוהב לטפל (Process) בשני הקיקים בנפרד (כלומר כך שאינם מוסכמים לאותו ערוץ/Bus).

חתכתי Low Mids, קימפרסתי והוספתי קצת Subs (טריק שדיברתי עליו במאמר קודם – בוסט ב- 30-40 הרץ עם Low Cut גבוהה של 80 הרץ ומעלה). הוספתי גבוהים וחתכתי עוד קצת Low Mids שקיבלו ווליום בעקבות הקימפרוס ולסיום שמתי limiter.

סנר.

יש שיגידו שאני Over Processing את הסנר שלי ורוב הסיכויים שהם צודקים, אבל לכל שלב יש סיבה ו״תירוץ״ ואם זה נשמע טוב – אז למי אכפת ומשנה איך ומה עשיתי כדי להגיע לשם 😉 ובכן, את הסנר בשיר אני מעשיר עם סמפלים בשתי צורות. הראשונה היא עם Trigger של Slate Digital שיושב על הערוץ עצמו. השניה היא עם סמפל חיצוני אחרי שהמרתי את האודיו ל- MIDI.

ובכן, מה קורה עם הסנר. דבר ראשון – גבוהים, סנר אוהב הרבה גבוהים. שני, פחות Low Mids ו- Mids כי יואב לא אוהב הרבה מהם. קימפרוס דיי אגרסיבי וכמובן – עוד גבוהים ובוסט קטן איפה שהמכה נמצאת (איזור ה-200 בד״כ) ובאם – סנר.

אובהרדים ואמביאנס.

קצת יותר מדיי סנר באוברהדים = לימיטר יחסית אגרסיבי שמרחיק ומעדן את הסנר ועל הדרך מאזן קצת את המצילות. שלב הבא, ולמרות שאני בד״כ עושה ההיפך – היה להוריד את המכה של הסנר מהאוברהדים ובעצם להפוך אותם ליותר מצילות מאשר סאונד מערכת.

הסאונד העיקרי של החדר מגיע דווקא מספלים – וזה משהו שאני תמיד עושה. לצערנו, החדר בו הקלטנו לא היה גדול מספיק – למען האמת – רוב החדרים לא מספיק גדולים לטעמי ולכן אני תמיד מוסיף סמפלים. את שניהם, בנפרד, קימפרסתי כבד וחתכתי את ה- Low End כך שלא יפריע בעיקר לקיק ויצור overload של תדרים נמוכים.


סט מלא (Drum Bus).

הצעצוע החדש שלי מה- Black Friday הוא ה- API 2500 של UAD. זה אולי הקומפרסור הכי אגרסיבי שיצא לי לעבוד איתו והוא פשוט מושלם מבחינתי לתופים. קימפרוס יחסית עדין של עד 3 דיבי עם מיקס של כמעט 60 אחוז רטוב (אנחנו עדיין רוצים את ה- Transients של הסנר). בוסט של 2 דיבי ב- 15k, Low Cut של 30 הרץ וקליפר/לימיטר – זהו.

תופים | אפקטים ושאר ירקות.

– יש לא מעט Parallel Processing במיקס הזה – הראשון יושב (כן כן) על הסנר עצמו. המטרה כמובן היא להוציא החוצה את הסאונד האלים וה״מתפוצץ״ של Over Compressed סנר.
– השני הוא הפאראלל הראשי לתופים שכולל את הקיק, סנר וכל המערכת (כן, זה אומר שהסנר והקיק נכנסים פעמיים לתוכו).
– ריברב אליו נכנסים הסנר והסט עצמו.

עד כאן לחלק א׳. שבוע הבא נמשיך ונגמור את הרית׳ם סקשן עם הבס והגיטרות

תודה לכולם, ואם אהבתם – אנא שתפו

מודה לכולכם,
יואב אפרון

This post is also available in: heHebrew