Yoav Efron ©Ofir_Abe

אודות:
יואב אפרון, מלחין/מפיק/קלידן בשני ההרכבים ARP ו- Distorted Harmony ומשקה צמחים בהתלמדות.

תקציר:
בחלק זה נמשיך ונגמור להושיב את הרית׳ם סקשן ונתמקד במיקס.
חשוב לי לציין ולהזכיר – זו דרך העבודה שלי בלבד, וגם לה יש נטייה להשתנות כל כמה זמן (חלק מהפלאגאינים Plugins שאשתמש בהם היום חדשים והתחלתי להתעסק איתם רק בחודש האחרון.

a4-3 Kick vs Bass Frequencies

a4-3 Bass Processing Chain

בס.

לא נשאר לנו הרבה לדבר על הבס. את הסאונד כבר יש לנו (חלק א׳), פינדק מנגן חזק וברור, אז נעבור לחלק הקריטי באמת של המיקס והוא להושיב את הבס עם הקיק. לגלח את הממש נמוכים לבס, להמניך קלות את האיזור של הקיק ולהיפך (להנמיך את האיזור של הבס בקיק) – כמו שאפשר לראות בתמונה. הקונספט הוא כזה – אם הבס יושב באיזור ה- 80-100 הרץ, והקיק באיזור ה- 60-80, אז מהבס לדוגמה נחתוך קצת באיזור ה- 70 ומקיק נחתוך באיזור ה- 90 (המספרים הם רפרנס בלבד).

ניסיתי להוסיף לבס, ״עוד קצת בס״ עם פלאגין של waves שנקרא MaxxBass, אבל הוא והקיק פשוט התחילו להיאבק אחד עם השני אז ויתרתי. בסיום השרשור שמתי עוד לימיטר וזהו עד כאן הבס. זה נשמע נורא פשוט – אבל הקשבתי טוב טוב לקיק ולבס ביחד, כמה וכמה פעמים וכמובן שלא רק הסתכלתי על המספרים כמו בתמונה. נסיון וטעייה במקרה הזה חשובים מאוד – כשתגיעו לנקודה הנכונה בה השניים עובדים ביחד ולא אחד כנגד השני – אתם תדעו.

במידה והבס ״בוצי״ או ״כהה״, ממליץ לבדוק אותו גם כנגד הסנר (איזור ה- 200 הרץ) ולראות שהוא לא מכביד על המכה עצמה. במקרה הזה כבר חתכתי מראש באיזור הזה – היות ואני לא חובב גדול של Mids, מודה 😉

a4-3 Guitars Channels - Microphones

a4-3 Guitars Reamp - Amp Sim

a4-3 Guitars EQ

a4-3 Guitars Main MB Compression

a4-3 Guitars Main EQ

a4-3 Guitars Main Shredspread

a4-3 Guitars Main Hammer EQ

גיטרות.

החלטתי להשאיר את התכנות, כלומר אנחנו עם סמפלים בשיר הזה. היות וזה Lamb Of God, לא התאים לי לעשות Quad Tracking אז הקונפיגורציה היא 3 גיטרות – שמאל, ימין ומרכז (חלש מהשאר).

לסקרנים מביניכם, הספרייה בה אני משתמש היא Shreddage II Classic שזו הרחבה לספרייה המקורית. זו גיטרת 7 מיתרים של Gibson ששיחקתי איתה כך שתרד עד D. יש לה סאונד מדהים ו- Double Track מעולה.

עכשיו כשיש לנו DI, הגיע הזמן לעשות ריאמפינג (Reamp). כלומר, להריץ את ה- DI (הצליל הנקי של הגיטרה) דרך מגבר אמיתי (או לא). במאמרים הראשונים דיברתי והסברתי למה אני תמיד בוחר לעשות ריאמפינג ועל החשיבות של תמיד להקליט DI בנוסף למגבר אמיתי (בסשן גיטרות). ובכן, בדיוק קניתי מגבר חדש – ENGL Metalmaster ועם כל האהבה שלי ל- 6505 MH, ברור שאשתמש ב- ENGL החדש שלי. הקונפיגורציה שלי היא כזו:

מהמחשב אני יוצא לקופסת REAMP של Redial > לתוך Tube Screamer Mini של Ibanez > לתוך ה- ENGL Metalmaster עם גיין על 7/10 > לבוקסה 2×12 של Mesa Boogie.

בחזרה למחשב אני עם שלושה מקרופונים: SM57 + AT2035 + Audix i5.

Shure 57:

Audio Technica 2035:

Audix i5:

Ampsim:

המקרופון הראשי הוא תמיד ה- 57, אליו אני מוסיף (בד״כ בעדינות) את השניים האחרים. במקרה שלנו, הוספתי גם מדמה מגברים שמוסיף לי Mids שהיו לי חסרים במגבר. כל ״צד״ מגבר ערוץ משלו (GTR L), כלומר כל המקרופונים מסוכמים לערוץ אחד אותו אני מעבד. כמו שאתם רואים, חתכתי לא מעט lo-mids, נתתי בוסט קטן ב- high mids וחתכתי גבוהים.

שלוש הגיטרות (LRC) מסוכמות לערוץ סטראו אחד לו אני קורא GTRS MAIN (ערוץ לרית׳ם בלבד). הפרוססינג הראשון שעשיתי הוא Multiband Compression לתדרים הנמוכים. שאלו אותי בעבר מדוע אני מקמפרס גיטרות, הרי דיסטורשן עושה את העבודה בשבילי – וזה נכון, אבל כשלוקחים 3 ערוצים שעושים צ׳אגים (Chugs) ו- Palm Mute בכיוון גיטרה נמוך, נוצר מה שנקרא – Build Up של התדרים הנמוכים. אמנם זה לא תמיד מפריע – במקרה שלנו זה כן. חשוב לציין, הקומפרסור פועל ומגיב רק למצבים האלה. הפרוססינג השני הוא EQ איתו אני מוריד עוד טיפה Mids וחותך נמוכים. הפרוססינג השלישי זה פלאגין מצויין של Brainworx. מלבד העובדה שהוא מרחיב את התמונה הסטראופונית, יש לו עוד פוקנציה שנקראת Shred שקשה להסביר מה היא עושה, אבל קצת ממנה והגיטרות נעשות שמנות יותר – ואני אוהב את זה! הפרוססינג האחרון זה פלאגאין שרק עכשיו קניתי והוא בעצם אימולציה של EQ מנורות ישן. כמו שאתם רואים, הבוסט היחיד שיש הוא בגבוהים (ממש ממש קצת), אבל זה מהפלאגינים שרק לפתוח אותם מוסיף משהו – ואהבתי את מה שזה עושה.

בס וגיטרות ביחד:

כל הרית׳ם סקשן:

עד כאן חלק ג׳.

מודה לכם על שקראתם ואם אהבתם – אנא שתפו

יואב אפרון

This post is also available in: heHebrew