Yoav Efron ©Ofir_Abe

compression

אודות:
יואב אפרון, מלחין/מפיק/קלידן בשני ההרכבים ARP ו- Distorted Harmony ומשקה צמחים בהתלמדות.

תקציר:
זו ״סדרה בהמשכים״, על כן אני ממליץ מאוד לעבור על חלק א׳ היות ומאמר זה ממשיך בנקודה בה עצרנו; בחלק זה נתחיל ונמקסס את התופים. נעבור על הפרוססינג האינדבידואלי של כל ערוץ, ניגע בפרוססינג מקביל (Parallel) ובערוץ התופים הראשי (Drum Bus).

חשוב לי לציין ולהזכיר – זו דרך העבודה שלי בלבד, וגם לה יש נטייה להשתנות כל כמה זמן (חלק מהפלאגאינים Plugins שאשתמש בהם היום חדשים והתחלתי להתעסק איתם רק בחודש האחרון.

הסבר מונחים קצר.

במהלך המאמר אשתמש במונחים טכניים אשר דורשים יידע בסיסי מראש. אני מאוד ממליץ לכולכם (מפיקים וטכנאים מתחילים וגם – כן – מוזיקאים/אומנים) לעבור וללמוד על EQ ומעבדי דינמיקה (קומפרסורים וכו׳). שני המונחים החשובים למאמר זה יהיו ה- Attack וה- Release של קומפרסור.
כמה מילים על קומפרסור: תחשבו על קומפרסור כמכשיר שמנמיך את הווליום אוטומאטית ברגע שהסיגנל/אודיו עבר נקודה מסויימת. עכשיו תחשבו כמה מהר הוא ינמיך ברגע שעברנו את הנקודה שהגדרנו (הווליום), לזה קוראים – Attack וזה משך הזמן שלוקח לקומפרסור להתחיל לעבוד. עכשיו תחשבו כמה מהר (או לאט) הוא יחזיר את הווליום בחזרה למה שהיה, לזה קוראים – Release: משך הזמן שלוקח לקומפרסור לחזור לנקודה המקורית.

לפני שנתחיל למקסס, בואו נקשיב לתופים ״נקיים״ (Raw):

a4-2 Kick EQ

a4-2 Kick Compression

a4-2 Kick Processing Chain

קיק/Kick.

בד״כ (אלא אם כן לא הסנר כלכך סקסי שלא התאפקתי) אני מתחיל עם הקיק (הבייס דראם) אבל לפני שנתחיל, בואו נקשיב לו כמו שהוא (Raw), כלומר – לא מעובד.

ובכן, מתחילים ב- EQ: הקיק ״קופסתי״, חסרים לו נמוכים ויש לו תדר בינוני (Mid) שמציק לי. אז נתתי בוסט למה שהיה לי חסר, חתכתי את איזור התדר שהציק לי וכמובן גילחתי את האיזור שהרגיש לי ״קופסה״. דבר שני שעשיתי הוא לדסטרט קצת (בעדינות ממש) את הקיק – מה שנתן לו עוד טיפה גבוהים ויותר ״עניין״ בנמוכים. לסיום – קימפרוס דיי אגרסיבי (למרות שזה קיק מתוכנת!) של בין 5 ל-7 הנמכה (Gain Reduction), עם Attack בינוני (22ms) ו- Sustain גם כן בינוני (187ms) – מספיק כדי לתפוס את הקיק בדאבלים ולהנמיך בהתאם.

השלבים הבאים הם… עוד EQ- עם “מכשיר״ (פלאגאין) אחר שנותן לי יותר מרחב עבודה. הראשון נותן לי בוסט (דיי רציני) לנמוכים אבל (וזה הטריק) – אם תשימו לב למעלה מצד שמאל, אני חותך המון נמוכים במקביל ומקבל קיק עם מלא נמוכים, אבל מרגיש tight ולא מפוזר. ה- EQ האחרון חותך עוד תדרים ב- Low Mids שהרגישו לי מאסיביים מדיי בשביל הסאונד שאני מחפש (יותר scooped).

אני יודע, יכולתי להשתמש ב- EQ אחד, לא הייתי צריך עוד שניים – אבל אני אוהב לעבוד בשלבים – ואני מאוד לא אוהב שיש לי EQ אחד עם יותר מדיי נקודות.

והנה התוצאה:

a4-2 Snare EQ

>
a4-2 Snare Compression

a4-2 Snare Processing Chain

סנר/Snare.

ראשית, בואו נקשיב לסנר RAW:

גם כאן אנחנו מתחילים ב- EQ. בוסט לכל הנמוכים ואחריו בוסט למכה עצמה הנמצאת בדרך באיזור ה- 200 הרץ. הנמכה ב- Mids איפה שההרמוניות (הפיטצ׳) יושבות. מודה, אני לא משוגע על ה- Mids ואני בד״כ חותך קצת מהאיזור הזה. במקרה הזה – הסמפל עצמו הגיע עם יותר מדיי לטעמי, אז כרגע אני בעיקר מאזן את התדרים – אחרי זה נחתוך עוד. הנמכה ב- High Mids שהרגישו לי ״מלוכלכים״ מדיי ולסיום בוסט קטן מעליהם. שלב הבא יהיה לקמפרס את הסנר (למרות שהוא סמפל!). Gain Reduction של 5-7 דיבי עם Attack דומה לשל הקיק ו- Release קצת יותר מהיר מהקיק.

גם כאן השלבים הבאים הם עוד EQ. הראשון נותן בוסט רציני לגבוהים ומרגיע טיפה תדרים לא נעימים. השני חותך עוד קצת מה- low mids שכמו שאמרתי – אני לא אוהב במיוחד.

בסוף השרשור של הקיק וסנר יש קליפר (Clipper) שזה בעצם לימיטר אגרסיבי.

והנה התוצאה:

a4-2 Overheads EQ

a4-2 Overheads Compression

אוברהדים/Overheads.

EQ וקימפרוס כשהמטרה היא ״למחוק״ את התדרים הנמוכים (לא צריך אותם באוברהדים במטאל), להוריד ולהרחיק את הסנר. כדי לעשות את זה, הנמכתי את המכה (איפה שעשיתי בוסט בסנר עצמו), הנמכתי משמעותית את ה- Low Mids (איפה שההרמוניות של הסנר יושבות) ולסיום – בוסט קטן בגבוהים כדי לתת קצת sparkle למצילות.

לפני ואחרי:


a4-2 Rooms Processing Chain

חדר/Room.

החדר מורכב משני ערוצים שונים אותם אני מעבד דיי זהה המסוכמים לערוץ סטראו אחד. לרוב אתחיל עם קימפרוס אגרסיבי שכל מטרתו היא ״למרוח״ את הסנר והקיק ובעיקר – להגדיל את החדר משמעותית.

לפני ואחרי:


a4-2 Toms EQ

תומים/Toms.

אני חייב לציין שאני שונא תומים (ופלור) ותמיד אשתמש בטריגרים ו/או אייצא למידי (MIDI) – בכל אופן, במקרה שלנו, היות ואנחנו כבר עם סמפלים – התחלתי עם EQ שכל מטרתו היא לעשות את התום גדול יותר (בוסט לנמוכים), בהיר יותר (חתיכת בוסט לגבוהים כדי לשמוע את המכה עצמה) וכמה שפחות אמצע (כי זה מגעיל!). השלב הבא הוא מעבד דינמי שנקרא Transient Shaper. גם הוא שולט על ה- Attack ו- Release. המטרה היא להגביר את המכה (Attack) ולהנמיך את ה-Sustain – כלומר, להוריד את ה- Release. השלב השלישי הוא דיסטרוט (Saturation/Distortion) על מנת להוסיף לכלוך ועניין. שלב אחד לפני האחרון (האחרון הוא תמיד לימיטר/קליפר) הוא קימפרוס אגרסיבי עם Attack בינוני (קצת פחות מהקיק) ו- Release יותר ארוך מהקיק… מעל 180 ms, וזאת כדי לשמוע כמה שפחות מהסאסטיין הנוראי של התומים.

a4-2 Drums Bus

סט/Drum Bus.

עד לא מזמן, ערוץ התופים שלי היה מורכב מ-4 ולפעמים 5 פלאגאינים – הייתי over processing ופשוט מגזים בכמה אני מטפל בערוץ. לאחרונה התחלתי לצמצם משמעותית את כמות הפרוססינג ולרוב כל מה שאני שם הוא קומפרסור וקליפר. הקומפרסור עם attack איטי (30ms), ו- release הכי מהיר. המטרה כאן היא לתפוס את הסנר עם הנחתה של גג 2-3 דיבי – וקצת (קצת) מהקיק – זהו, זה ״דבק״ בלבד.

a4-2 Parallel Sends

a4-2 Parallel Processing

עיבוד מקביל/Parallel Processing.

ברגע שהסט שלי ״יושב״, אני שולח את הקיק והסנר (ולפעמים הסט כולו) לשני ערוצים חדשים – קימפרוס מקביל (Parallel Compression) ו- דיסטורשן מקביל (רק לסנר).

* יש מאות מאמרים ומדריכים על קימפרוס מקביל וממליץ לכם בחום רב לחפש וללמוד על זה כמה שיותר.
אז בקצרה: הקומפרסור אגרסיבי מאוד עם הנחתה (Gain Reduction) של בערך 7 דיבי. attack ו- release הכי מהירים והמון גיין. קשה לתאר במילים את האפקט שזה נותן, ועדיף שפשוט נקשיב לאפקט. את התוצאה אנחנו מזינים בווליום נמוך (או לא תלוי כמה רוצים) מתחת לערוצים הרגילים – והאפקט מדהים.
הערוץ השני הוא הסנר בלבד שעובר דרך פדאל חיצוני (MF-101) שהוא אמנם פילטר של Moog, אבל משמש אותי כדיסטורשן חם שאני מאוד אוהב – העקרון אותו עקרון, להזין קצת ובעדינות מתחת לערוצים המקוריים. לסיום, יש לנו שני ריברבים (Reverbs) – אחד לסנר ואחד לסט כולו.

והנה התוצאה הסופית, תופים ממוקססים (Mixed):

עד כאן לחלק ב׳. שבוע הבא נדבר על הבס ביחד לקיק ולתופים והגיטרות (כולל ריאמפינג!).

מודה לכם מאוד ואם אהבתם, אנא שתפו.

שלכם,
יואב אפרון

This post is also available in: heHebrew