Yoav Efron ©Ofir_Abe

תקציר:

דבר ראשון, ארצה להודות לכולכם! הבלוג הקטן שלי גדל לאט לאט וזה הכל בזכותכם – אז מקרב ליבי, תודה, המון תודה! 🙂

הפעם אשתף אתכם בשלוש (שתיים וחצי) ״סיבות״ ללמה אני בד״כ מחליף את הסנר בסמפל ו/או מחזק אותו. זהו אמנם דבר שבשגרה בעשור (ואפילו יותר) האחרונים, אבל לאחרונה גיליתי והבנתי כמה וכמה טעויות וחוסר הבנה (misconceptions) היו לי בנוגע ללמה ומתי אני מחליף את הסנר בדגימה – ועל זה נדבר היום.

הודות לפריאל חורש הגאון ששמר (כמו שצריך!) את הסורסים של האלבום השני של דיסטורטד הרמוני (כן, נשרף לי כונן הגיבויים), החלטתי לגשת ולשחק שוב עם המיקס של Children Of Red, השיר השני באלבום. עברו שנתיים ורציתי לראות איך המיקס ישמע היום, עם הידע והנסיון שצברתי מאז. אציין שעל המיקס המקורי, פריאל ואנוכי.

a7 Snare Audio to MIDI

1/2. להחליף כי ״ככה עושים״ (השיטה המפגרת).

לא כל סנר צריך להחליף, לקח לי שנים להבין את זה, שנים! כן, תמיד אוציא MIDI שיהיה לי במידת הצורך אבל נגמרו הימים בהם פשוט החלפתי את הסנר רק בגלל שלא התחברתי לסורס ו״אהבתי״ את הסמפלים שלי יותר – זה כבר לא (ומעולם לא היה) תירוץ.

אז מה הדבר הראשון שאני עושה? מקשיב! טריוויאלי לא? כנראה שלא מספיק. כמובן שיש לנו רפרנס (תמיד תתעקשו על רפרנסים, תמיד!) להיעזר בו, אבל אסור לשכוח – אלא אם כן חברי הלהקה ו/או המפיק יצאו ילדים (חיחי), כנראה שיש סיבה שהם בחרו בסנר ובכיוון הספציפי הזה במהלך ההקלטות אז תנו שמיעה לראף מיקס ודמיינו מה חסר בסנר – אבל גם מה יש בו. סמכו עליי, ברגע שתתחילו באמת להתייחס לשתי השאלות האלה ולענות עליהן ברצינות ולעומק, השלב הבא יהיה קל יותר ואולי אפילו כיף 😉

* ד״א כדי להוציא מידי, אני משתמש ב- Audio to MIDI של קיובייס, אבל עד לא מזמן השתמשתי ב- Trigger של Slate.

a7-snare_enhance_processing

1. להעשיר (Enhance) את הסנר המקורי.

אז בואו נקשיב לתופים כמו שהם הוקלטו. רק אציין שבזמנו (לפני שנתיים) כבר העשרתי (enhanced) את הסנר והקיק עם סמפלים של המערכת אותה הקלטנו (טריק קטן להקטין את זליגת ההייהט עוד יותר).

סנר בלבד:

כל הסט:

אז למה להעשיר?
– הסנר עם הרמוניות יפות כמו שאני אוהב, אבל לא מספיק Attack.
– הכיוון (והסנר עצמו) לא נמוך מספיק בשביל שלסנר לבד תהיה מכה שמנה וכבדה.

אז מה עשיתי.

כמו שאתם שומעים/רואים בוידאו למטה, אולי הגזמתי קלות, אבל לכל סמפל יש תפקיד. שילבתי את הסמפלים כך שהווליום שלהם כמעט זהה (למרות ה- mix הנמוך) לסנר המקורי אבל מספיק כדי שהצבע, ההרמוניות והסאונד המקורי ישמר ולא יוחלף.

במקרה הזה, שמתי את הסמפלים לפני הפרוססינג של הערוץ. הסיבה לכך היא שהסמפלים לא “Processed״, כלומר – אלה סורסים שלא עובדו.

ערוץ נוסף מתחת הוא בדיוק ההיפך, זה סמפל שכבר עבר פרוססינג (מוקסס), והוא משמעותית נמוך יותר כך שהוא יותר מורגש (עושה את הכל שמן יותר!).

אני אוהב לכלוך, אז שכפלתי את ערוץ הסנר (עם הססמפלים), העליתי את ה- mix ככה שיש יותר סמפלים מהמקור, ומעכתי אותם עם קימפרוס.

a7-replacement_processing

2. להחליף את הסנר המקורי.

למה להחליף?
– האטק ((attack לא מרגש בטייט המקורי (לא קשור לנגינה של יוגב!).
– הכיוון של הסנר גבוה מדיי (ואני אוהב סנרים שמנים ונמוכים)
– בגלל הכיוון היחסית גבוה, תהיה לנו בעיה לעשות אותו שמן בפני עצמו.
– ככה אני יכול לשלוט בכל אספקט של הסנר.
– בא לי.

מה עשיתי.

המרתי (שקר, אמרתי כבר שאני ממילא ממיר) את ה- Audio ל- MIDI. תיקנתי את ה- Velocity (חוזק הנגינה/מכה שהומר למידע דיגיטלי) ככה שיהיה חזק ויציב ואממ… מחקתי את הסנר המקורי.

מיקססתי בהתאם (יותר בשר, יותר סאסטיין – כי אפשר) וזהו. בואו נקשיב לשתי אופציות (סנרים):

סמפל א׳:

סמפל ב׳:

המון תודה לכולכם ואם אהבתם – אנא שתפו.

שלכם,
יואב אפרון

This post is also available in: heHebrew