תקציר

יום חמישי (5 בינואר) חגגנו את פסטיבל דיסטורטד הרמוני (DH FEST) הראשון. היה ערב מטורף בו הופענו לצד 4 להקות (3 אם מוציאים את ארפ מהמשוואה) מעולות.

הפעם ארצה שנמקסס ביחד הופעה. זו אמנם לא הפעם הראשונה שלי – אבל זו בהחלט הפעם הראשונה שאני יודע מה אני באמת עושה 🙂

חלק א׳ ניגע ונדבר כרגיל על התופים ונמשיך עם שאר הכלים והמיקס בחלק ב׳

תחילה.

להאזין. האמת? אין לי מושג איך יצאו הסורסים. כמה זליגות של כל שאר הכלים נמצאים בתופים, מה מצב הגיטרות (בס זה DI אז לא משנה) וכו׳ וכו׳.

למזלי, הכל טייט ממש. הזליגות כלכך זניחות שלא יפריעו לי בשום צורה להמשך המיקס. קצת יותר מדיי לואו אנד ב- Overheads (הכי צפוי) אבל ממילא נשתמש בהם כערוצי מצילות בלבד – באמת שכל הכבוד לאריה ארונוביץ׳ ולהפקת במה הנפלאה שהיתה לנו.

אז מה יש לנו מבחינת ערוצים

2 ערוצי תופים (IN/OUT). 2 ערוצים סנר (TOP/BOTTOM). 2 תומים ואוברהדס. ערוץ בס אחד ושתי ערוצי גיטרות (Left & Right). שירה אחת, קלידים ופלייבק. בתכל׳ס?

לא הרבה וכמובן שאין לי כמעט מה לעשות עם שאר הערוצים למעט תופים ושירה. גיטרות הוקלטו לייב (אין DI) כך שאני לא יכול לעשות ריאמפינג (נורא רציתי), שירה ערוץ אחד כמובן (בניגוד להגזמה הידועה שלי בהכפלות) ובו הכי הרבה זליגות משאר הכלים (מה שכמובן מונע כמעט כל פרוססינג אפשרי – בטח אם מישה שר חלש) והקלידים והפלייבק ממוקססים מראש.

נתחיל כמובן בתופים.

דבר ראשון – צריך סמפלים. הסנר הזה לא אהוב עליי במיוחד והקיק ממש לא שם מבחינתי, אבל לפני שאייצא את האודיו ל- MIDI, אתחיל ב- enhancement, להוסיף שכבה של סמפל לסנר המקורי לפני שאני מחליף את הסנר לגמרי. הסיבה העיקרית היא שיוגב מנגן עם המון ghost notes, ואני עף על זה – ולא רוצה לאבד אותם בתהליך. להחליף את הסנר לגמרי בסמפל אומר שרובם ילכו לאיבוד. סיבה נוספת היא שסמפל, עד כמה שטוב שיהיה – הוא סמפל, אני מרגיש את זה – אתם מרגישים את זה, וזה פחות מרגש אותי לאחרונה, כך שאם אוכל רק להעשיר את הסנר המקורי ולשנות לו קצת את הוייב והטון בלי להחליף לגמרי – אנסה זאת דבר ראשון. את הקיק ד״א אני מחליף לגמרי, למה? ככה.

התחלתי עם הסנר.

סנר עליון:

סנר תחתון:

דבר ראשון שמתי גייט. לא חריף – הנמכה של גג 6 דיבי, רק קצת כדי להנמיך את הזליגה של שאר הכלים. שלב הבא יהיה לבחור ולהוסיף את הסמפל. בואו נקשיב על מה הלכתי וכמה:

שלב הבא יהיה EQ, בוסט קטן בנמוכים (המכה), נקיון קטן של תדרים ובוסט קטן לגבוהים. משם אנחנו הולכים לקצת קצת דיסטורשן ובסוף – קימפרוס של בן 4 ל-6 דיבי של הנמכה. קימפרוס כמובן ״מחדד״ ומגביר (מוציא החוצה) את שאר התדרים, הוספתי עוד EQ אחרון לגלח ולהוריד טיפה מה- Low Mids שפחות אהובים עליי. לסיום – קליפר שמגלח משהו כמו 2 דיבי של פיקים (Peaks).

כמעט שכחתי – הוספתי עוד סמפל עם לא מעט חדר לאקסטרא לואו-אנד פאנצ׳ ונפח:

סנר מעובד:

הבא בתור – קיק.

קיק פנימי:

קיק חיצוני:

אז החלטתי שאני ממיר את האודיו ל- MIDI ומשתמש בסמפל בלבד עם הקיק. התהליך היה נורא פשוט, לפתוח Superior Drummer, לבחור קיק מוכן מראש (processed) וזהו… כמעט. הקיק היה מטאל מדיי… אז הוספתי סמפל לסמפל.

מלמעלה למטה – בוסט קטן לגבוהים, הנמכה קטנה לאיזור הקליק שהיה לי לא נעים, קצת פחות קופסה ונראה שבוסט מינורי ל- subs (שתמיד מלווה ב- low cut רציני. מבחינת דינמיקה – הטריק כאן הוא ב- velocity של הקיק. במקום לקמפרס, אני מאזן (אם צריך, ובאמת שלא הייתי צריך) ודואג ל- MIDI עצמו. היות והסמפל עצמו כבר מעובד, לא היה לי צורך לקמפרס עוד.

אוברהדס.

הבעיה העיקרית באוברהדס בהקלטות לייב היא הזליגה של כל הבמה. למזלי הרב, היא לא משמעותית במיוחד ורובה התנקזה בתדרים הנמוכים:

אז מה יש לנו מבחינת EQ.
חתכתי נמוכים מ- 350 הרץ. בוסט לגבוהים מאוד (15k). חתכתי את איזור ה- 6k שבד״כ מכאיב לי. ניקיתי את ה- mids כי היה שם בילדאפ לא יפה והוצאתי (הנמכתי) את המכה של הסנר באיזור ה- 200 הרץ.

איזנתי אותם עם לימיטר ולסיום – עוד low cut רציני. אני בעצם מתייחס אליהם כערוץ מצילות בלבד – בניגוד למיקס רגיל.

אמביאנס.

בטח שמתם לב שאין לנו אמביאנס – ובצדק, זה בלתי אפשרי. הבעיה היא – אני לא יכול למקסס בלי אמביאנס. בלי ה״חדר״, ה- decay של הסנר בחלל אמיתי.. אז אם אין – יוצרים אחד.

קצת קיק והמון סנר (סמפלים כמובן). קימרופס אגרסיבי, אקסטרא  sustain וזה כל מה שהייתי צריך, אם החדר טוב – לא צריך לגעת. הסמפל חדר של הסנר – מאותה ספרייה של הטריגר ד״א.

ערוץ תופים. פארלל וריברב.

ערוץ התופים שלי (Drum Bus) הפך מעמוס ומורכב למאוד פשוט: קומפרסור ולימיטר (ולעיתים רחוקות EQ). אם משהו לא מסתדר לי – אטפל בסורס ולא בקבוצה.

הקומפרסור (המדהים!) מוריד משהו כמו 3 דיבי ואם תשימו לב – הוא על כמעט 50 אחוז מיקס, כלומר – אני משאיר חצי מהוייב הלא מקומפרס. הלימיטר מגיב רק לסנר ומוריד בין 2 ל-4 דיבי.

אין הרבה מה לומר על הפארלל (קימפרוס) והריברב. הקומפרסור עצבני ומהיר אותו אני מוסיף ומשלב עם הסורסים ה״רגילים״ כדי לקבל אקסטרא אמביאנס וטייטנס (tightness). בואו נקשיב ונבין מה הולך שם:

עד כאן חלק א׳. בחלק הבא נעבוד על שאר הכלים ונגמור את המיקס.

מודה לכולם, ואם אהבתם – אנא שתפו.
יואב אפרון

This post is also available in: heHebrew