Yoav Efron ©Ofir_Abe

תקציר:

ריאמפינג. אותו תהליך סופר כיף ומשעמם בו-זמנית בו אנו לוקחים ערוצי גיטרה שהוקלטו דיירקט (DI) ומריצים דרך מגבר מדומה (תוכנה/קמפר/AxeFx) או אמיתי. ׳סופר כיף׳ כי לעשות מייקינג, לבדוק פריסטים ו/או מגברים שונים וכמובן לחפש ובסופו של דבר למצוא את הסאונד המתאים לאלבום/סינגל זו הרגשת סיפוק מדהימה. ׳סופר משעמם׳… כי ברגע שנמצא המגבר/סאונד, צריך לעשות את הריאמפינג עצמו, ולג@#ץ בשקט בזמן שהמגבר קודח בראש 😉

הקורבן שלנו הפעם הוא אחד השירים מתוך הפרוייקט של (הרב) אורי פינדק אותו אני ממקסס (וכמובן עושה גם ריאמפינג). יש לנו 6 ערוצי גיטרה ו-4 לידים לשחק איתם אז בואו נתחיל.

a5-gtrs_di

שלב ראשון: עריכות.

אני פריק של עריכות, שזה אומר שאני עורך המון וגם מאוד אוהב לעשות את זה. מבחינתי, לריאמפינג שתי סגולות (לפחות) עקריות. הראשונה היא כמובן היכולת לבחור איזה מגבר, סאונד או צבע שאנחנו רוצים מבלי להתחייב אליו או להתעסק שעות במהלך ההקלטה. כלומר, כשאנחנו מקליטים, בואו נתמקד בטייק המושלם ובביצוע טייט ומרגש ונשמור את ההתעסקות בסאונד לשלב הבא. כבר היו לי הקלטות שההתעסקות הזו הרסה את הסשן; הזמן עובד נגדנו ועד שהתחלנו להקליט כבר היינו גמורים ולא בפוקוס. ככה אנחנו יכולים לשמור את הכיף (כי זה באמת כיף) של לבחור את הסאונד המושלם ליום אחר. ה״סגולה״ השניה היא היכולת לערוך את ה- DI עצמו. להיפטר מסאונדים לא רצויים כמו עצירות ורעשים אחרים וכמובן להפוך את הטייק ל- tight as fuck כבר ברמת הסורס – טרום מגבר. פלוס נוסף הוא שהרבה יותר קל לי לערוך גיטרות עם ה- DI. הסבר נרחב ומפורט על עריכות גיטרה תוכלו למצוא כאן.

a5-booster

שלב שני: סטאפ מהמחשב.

למרות שכל סטאפ ידרוש תהליך עבודה שונה, וזה כמובן תלוי ציוד (כרטיס קול, קופסת ריאמפינג ובוסטר/מגבר), בואו נעבור על הסטאפ שלי – מהמחשב ובחזרה.

– לעשות Normalize ל-0dB ואז להוריד את הגיין במינוס 6 לסורסים (ערוצים). זו הדרך היחידה מבחינתי לגרום לכך שכל סורס, כל גיטרה ונגן – וכל סשן בעצם – יצא החוצה אותו דבר וההבדל היחיד יהיה הביצוע עצמו (כל נגן והסגנון שלו כמובן).
– ליצור 2 או שלושה ערוצים, תלוי כמה מקרופונים מתחשק לי להקליט וכמובן לשנות את היציאה של ערוץ הסורס.
– ה- Reamp Box. נכון להרגע אני משתמש ב- Pro RMp של Radial. זו קופסת ריאמפינג פאסיבית עם אופציה לגיין (חשוב כי אצלי הגיין עד הסוף).
– בוסטר. אני פריק של TubeScreamer וה- TS Mini פשוט מדהים ואני משתמש בו כמעט תמיד. מעט מאוד דרייב ו- Tone טיפה מעל האמצע, אבל הכי חשוב – הווליום. איתו אני שולט כמה גיין אני רוצה (לא דרך המגבר!). במקרה שלנו, פינדק ביקש ממני לא להגזים עם הדיסטורשן, אז הווליום יחסית באמצע וה- TS משמש בעיקר כצבע שאני מאוד אוהב.
– הגענו לשלב הכיף – המגבר! עוד לא החלטתי (Randall או Mesa) איזה מגבר שלישי להביא, אבל נכון למאמר זה, האופציה היא בין 6505 MH או ENGL Metalmaster. שניהם חיות ונשמעים כמו האחים הגדולים שלהם – ואני מת עליהם! זה השלב בוא צריך להחליט איזה אופי, סאונד וצבע יהיו הגיטרות. לפרוייקט של פינדק, בייחוד בגלל שאנחנו עם גיין נמוך יחסית, ה- 6505 ניצח.

a5-setup-a

a5-setup-b

שלב שלישי: סטאפ בחזרה למחשב.

כמו כל הקלטת גיטרה/בוקסה, הדרך היחידה בחזרה למחשב היא מקרופונים ופרה אמפ. הזמנתי ובקרוב יגיעו מקרופונים חדשים לשחק איתם, אך בינתיים אנחנו עם הסטנדרט – Shure SM57 (הראשי),  Audio Technica AT4040 ועוד 57 שיהיה ב- off axis (בא לי לנסות), סה״כ 3 מקרופונים. היות ונכון להרגע, הפרה אמפ היחיד ״שיש לי״ הוא של כרטיס הקול שלי (RME Fireface UC), מצאתי פלאגאין מטורף של UAD שמדמה פרה אמפ מנורות – וזה נשמע פשוט מדהים (ותלת מימדי!) – UA610. אני מכליל את הפלאגין בשלב הזה היות ומבחינתי הוא משמש כמכשיר חיצוני לכל דבר (וכי הוא זולל CPU בקטע מפגר).

57 (ראשי):
קונדנסר:
שילוב:

שלב רביעי: Blending/סאונד וניקיון.

שלושה מקרופונים מסוכמים לערוץ (Aux) אחד. ה-57 הוא הסאונד הראשי ושאר המקרופונים יתמכו בו. אני שונא להציב אותו מול ה- Cap של הספיקר (מרכז) – זה בהיר מדיי, כואב לי ופשוט מרגיש לא אמיתי. לכן ה-57 הראשי יושב בדיוק באמצע, על מה שנקרא ה- Cone. כתוצאה מכך, הסאונד יהיה יחסית כהה. אני מעדיף להוסיף גבוהים (EQ) אח״כ. הקונדנסר (Audio Technica) מספק לי אקסטרה Low End, מעגל אותו ומחמיא ל- 57 בתדרים הנמוכים – אבל הכי חשוב, הוא מעדן את ה- 57 בגבוהים, זה למה הוא שם. על ה- 57 השני ויתרתי, הוא יצא בהיר מדיי והאמת, דיי מגעיל.

את הבלנד אני מדפיס (מתחייב לסאונד והופך לערוץ אחד) וניגש לפרוססינג (Mix). מנקה Mids, מוסיף גבוהים, מהדק את ה- Low end ותוחם דינמיקה עם לימיטר. הדבר היחיד שנשאר הוא לנקות את החלקים השקטים מהרעש של המגבר וכמובן להושיב אותם במיקס.

עד כאן. מודה לפינדק שהסכים לשתף איתנו וכמובן לכם על שעקבתם וקראתם, ואם אהבתם – אנא שתפו.

שלכם,
יואב אפרון

This post is also available in: heHebrew